Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
266 postów 42 komentarze

Forum kolejowe

infokolej - Nie boimy się kontrowersyjnych tematów!

Włoszczowa Północ - fakty i mity

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Włoszczowa Północ to niewątpliwie najbardziej kontrowersyjna inwestycja PKP w ostatnich latach. Stacja we Włoszczowie została otwarta 16 października 2006 r. podobno na skutek osobistych zabiegów ministra Przemysława Gosiewskiego z Kancelarii Premiera RP. Adaptacja stacji dla potrzeb pasażerów kosztowała 1 mln 228 tys. zł - w mediach często podawane były kwoty 3 i 3,5 mln zł, a sam Gosiewski twierdził, że adaptacja kosztowała 900 tys. zł.

Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach pod nadzorem prokuratury rozpoczęła śledztwo w sprawie budowy dworca kolejowego we Włoszczowie. Śledztwo miało wyjaśnić, czy inwestycja nie naraziła spółek kolejowych na straty. Sprawa trafiła do Kielc z warszawskiej prokuratury, dokąd doniesienie złożyli posłowie PO.

Gosiewski zapewnił, że angażując się w budowę peronu "działał w najlepszych intencjach". Był przekonany, że sprawa będzie umorzona i zapowiedział, że wystąpi karnie przeciwko posłom PO, którzy złożyli doniesienie w tej sprawie.

Według rzecznika prasowego PKP S.A. koszt budowy włoszczowskiego peronu wyniósł 909 tys. zł, z czego 300 tysięcy wyłożył samorząd miasta. Pozostałe koszty nie były związane z budową przystanku, lecz z modernizacją drogi kolejowej E65, która miała być wykonana w najbliższym czasie niezależnie od budowy peronu.

Można zastanawiać się czy Włoszczowa Północ to absurd czy świetna inwestycja. Ale liczą się fakty! Dotarłam do interesujących informacji, które mogą zmienić obraz wykreowany przez media i polityków PO. Prawdopodobnie sprawa kontrowersyjnego peronu we Włoszczowie ma drugie, nieznane dotąd dno.

A więc, co jest faktem a co mitem?

Długo zastanawiałam się czy podać nazwiska, w końcu postanowiłam pozostać przy inicjałach. Zresztą wszyscy są lub byli we władzach kolejowych spółek, więc osoby zorientowane w temacie na pewno domyślą się o kogo chodzi. Osoby te tworzą pewien układ, który "badam" od dłuższego czasu i który wkrótce dokładniej opiszę.

Do rzeczy... Otóż wbrew obiegowej opinii (medialna nagonka na PiS) to nie poseł Gosiewski zabiegał o budowę stacji Włoszczowa Północ (zresztą sam to potwierdzał w licznych wywiadach). Zabiegało o to kierownictwo Grupy PKP, które aby po wyborach wkupić się w łaski nowej władzy z PiS (kierownictwo PKP stawiało na wygraną PO), wykorzystało przedwyborcze obietnice Gosiewskiego, aby nie stracić swoich stanowisk i zachować układ!

Na długo przed wyborami parlamentarnymi A.W., J.P., S.K., K.T., P.P. i paru innych "tuzów" polityczno-kolejowego biznesu, obstawiało się politycznie ze wszystkich stron. Jeden z w/w panów podczas jednego z oficjalnych spotkań powiedział, że właśnie trwają prace nad zapewnieniem sobie, tj. członkom w/w grupy ciągłości sprawowania władzy na kolei. Ponadto osoba ta zaznaczyła, że wykorzystuje w tym celu wszystkie możliwe sposoby i znajomości polityczne (w tym PO).

Jak się później okazało kiepscy z nich byli polityczni wizjonerzy, ponieważ na ich liście nie było PiS-u. A chłopaki nie przewidzieli tylko jednego - że wybory wygra właśnie PiS. Nawiasem mówiąc, bardziej przewidywalna okazała się kolejarska "Solidarność", która podczas kampanii wyborczej oficjalnie poparła PiS.

Dowiedziałam się z pewnego źródła, że na pół roku przed głośnym otwarciem stacji Włoszczowa Północ, panowie A.W. i K.T. latali do Sejmu na rozmowy z Gosiewskim. Wtedy coś Gosiewskiemu obiecali, a tym czymś musiał być przystanek na CMK we Włoszczowie. Mało tego, również S.K. z P.P. u boku biegał po korytarzach Sejmu i wszystkim z PiS-u, w tym Gosiewskiemu, prezentował P.P. jako zdolnego, młodego managera z Kielc (podczas uroczystego otwarcia włoszczowskiego peronu, wspomniany P.P. stał w pierwszym szeregu pełniąc rolę "konferansjera").

Bombka wybuchła później, tzn. 16 października 2006 r. Wszyscy widzieliśmy to w TV.

Moim zdaniem sprawa przedstawia się następująco. W ramach naprawiania błędu w strategii polityki personalnej, w PKP wykorzystano obietnice przedwyborcze dane przez Gosiewskiego lokalnemu społeczeństwu. Czy zatem nie było tak, że kierownictwo spółek PKP, które aby się podlizać nowej, niespodziewanej władzy z PiS (kierownictwo PKP, przypominam, stawiało na PO), wykorzystało przedwyborcze obietnice Gosiewskiego, aby nie stracić swoich stołków? Czy właśnie dlatego władza PKP ustami rzecznika tak bardzo broni zasadności inwestycji we Włoszczowie? Czy była to swego rodzaju transakcja wymienna - zachowanie stanowisk w PKP w zamian za peron we Włoszczowie i odpowiednie poprawki w rozkładzie jazdy (m.in. nowy TLK "Kordecki")?

Na te pytania możecie odpowiedzieć sobie sami, analizując np. powyborcze roszady w spółkach PKP... Czy to nie dziwne, że prezes PKP S.A. nominowany jeszcze przez SLD-owskiego ministra do dziś zachował swoje stanowisko? Czy to nie zaskakujące, że prezes PKP Intercity, przechwalający się oficjalnie układami i znajomościami w PO również nie został odwołany?

Na koniec mała konkluzja. Za sprawą posłów z PO toczy się śledztwo w sprawie stacji Włoszczowa Północ. Być może po raz kolejny po d... dostanie ten kto nie powinien. PO-wiacy natomiast, no cóż, być może strzelają sobie samobója...


Powyższy tekst ukazał się 1 marca 2007 r. na forum kolejowym. Autorka za ujawnianie niewygodnej prawdy o PKP była ścigana przez policję i prokuraturę na wniosek zarządu PKP S.A., o czym pisał tygodnik "NIE" w artykule "Łapaj nicka".

KOMENTARZE

 • cyfry
  miło byłoby jeszcze przeczytać cyfry dotyczące włoszczowej-północ, zawierające np dane przepustowości tego dworca, ilosci wsiadających, wysiadających, kupujacych bilety, oraz jak to sie ma do innych zbliżonych dworców. Mogłoby to rzucić światło na wage tego dworca dla regionu.
  pozdrawiam
 • @afriman@infokolej
  Właśnie, są takie dane?
 • @
  Tak siak owak,..... jedno jest pewne. Stała się wielka tragedia : ktoś dotrzymał obietnicy wyborczej danej ludziom...
 • tyle gadania o 1 mln?
  Quiz:
  Ile kosztowało wyasfaltowanie drogi do Budy Ruskiej, w której to prez. Komorowski ma domek letni?

  podobno 16 mln.
 • Nigdy nie widziałam, by we Włoszczowej wsiadła jakaś osoba, albo wysiadła.
  .
 • @circ
  Może we Włoszczowej w ogóle nie ma ludzi.?....
 • @czeslaw-smakowy
  Może i nie ma, w każdym razie nie podróżują wiele.
  Kto to wszystko zrozumie w czasach magii chaosu.
 • @circ
  Widac malo widzisz,pewnikiem ogladalas to zjawisko tzn.(wsiadania i wysiadania) z wiekszosci przejezdzajacych,a nie zatrzymujacych sie pociagow.
  dalej napisalas:
  "Może i nie ma, w każdym razie nie podróżują wiele.
  Kto to wszystko zrozumie w czasach magii chaosu."
  Moze kolezanka sprawdzi na stronach PKP?
 • @
  Cyfry...cyfry... cyfry..No.. z pewnością.... czas magii i chaosu ? ! ? Remont tutki o numerze 102 ile kosztował ? a ilu pasażerów przewiózł ?...
 • @circ
  "Nigdy nie widziałam, by we Włoszczowej wsiadła jakaś osoba, albo wysiadła."

  Ja widziałem w zeszłym roku będąc w Krakowie (w drodze powrotnej wracałem nie Inter-City, ale pospiesznym, który tam się zatrzymał. Byli pasażerowie wsiadający i wysiadający.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY