Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
266 postów 42 komentarze

Forum kolejowe

infokolej - Nie boimy się kontrowersyjnych tematów!

Administrator forum nie musi sprawdzać wprowadzanych treści

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Administrator forum nie jest obowiązany do sprawdzania wprowadzanych komentarzy. Nie ma nawet obowiązku zapewnienia możliwości identyfikacji użytkownika dokonującego bezprawnego wpisu.

Co więcej, administrator portalu, odpowiada za naruszenie cudzych dóbr osobistych tylko wtedy, gdy wie o bezprawnym charakterze zamieszczonych danych. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Ten wyrok stoi (na szczęście) w wyraźnej opozycji do głośnego ostatnio stanowiska tarnowskich sądów, które w zasadzie domagają się od administratorów wprowadzenia cenzury prewencyjnej komentarzy w sieci.

W szczególności zaś Sąd Okręgowy w Tarnowie w trybie wyborczym orzekł, iż „prowadzący blog był zobowiązany sprawić, by treść publikowanych w nim wypowiedzi odpowiadała stanowi faktycznemu. Mógł wprowadzić zasadę publikacji komentarzy internautów tylko po uprzednim zalogowaniu”. Stanowisko to następnie podtrzymał Sąd Apelacyjny w Krakowie (podobne orzeczenie zapadło później również w procesie cywilnym o ochronę dóbr osobistych – jak na razie, przed sądem cywilnym w I instancji).

Natomiast Sąd Najwyższy, we wspomnianym na wstępie wyroku, podniósł, iż wedle art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, odpowiedzialność usługodawcy (administratora) za bezprawne naruszenie cudzych dóbr osobistych (zarówno osób trzecich jak i usługobiorców) ma miejsce tylko wtedy, gdy administrator wie o bezprawnym charakterze danych zamieszczonych przez usługobiorcę (użytkownika) lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych, nie uniemożliwi niezwłocznie dostępu do nich.

Zatem, usługodawca świadczący usługę polegającą na udostępnieniu użytkownikom możliwości bezpłatnego korzystania z Internetu oraz zamieszczania wpisów na uruchomionym przez siebie portalu dyskusyjnym, odpowiada za naruszenie tą drogą cudzych dóbr osobistych tylko wtedy, gdy wiedział, że wpis narusza takie dobro i mimo to nie uniemożliwił niezwłocznie dostępu do wpisu, a więc nie usunął go niezwłocznie (w tym kontekście warto zapoznać się również z artykułem pt. Odpowiedzialność za treści na portalach – między teorią a praktyką…).

Sąd Najwyższy zwrócił również uwagę, iż za naruszenie czyichś dóbr osobistych poprzez wpis w komentarzu na stronie internetowej ponosi odpowiedzialność na podstawie art. 23 i art. 24 kodeksu cywilnego przede wszystkim sam autor wypowiedzi, a więc bezpośredni sprawca naruszenia. Jeśli natomiast pozostaje on anonimowy i nie jest możliwy do ustalenia, to mimo to nie ma podstaw do przyjęcia odpowiedzialności administratora jako pomocnika.

Zgodnie bowiem z art. 422 k.c. pomocnik jest odpowiedzialny za szkodę tylko o tyle, o ile swoim własnym działaniem lub zaniechaniem, polegającym na udzieleniu pomocy sprawcy, szkodę tę wyrządził. Musi zatem istnieć normalny związek przyczynowy między działaniem pomocnika a szkodą, a związek taki zachodzi tylko wtedy, gdy działanie pomocnika skierowane jest na dokonanie czynu niedozwolonego.

Sytuacja taka nie zachodzi (i) jeżeli administrator nie wiedział o bezprawnym wpisie, a zdaniem SN wcale nie ma obowiązku prewencyjnie sprawdzać wpisów, (ii) jeżeli administrator powziął (wiarygodną) wiadomość o takim wpisie, ale niezwłocznie usunął treści – czyli zastosował tzw. procedurę notice and takedown przewidzianą w art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Tym samym, można powiedzieć, że omawianym wyrokiem Sąd Najwyższy uznał, iż ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (jako lex specialis – „bardziej szczegółowa”) ma pierwszeństwo w stosowaniu przed kodeksem cywilnym.

źródło: osblog.pl

KOMENTARZE

 • @Autor
  To się minister Sikorski rozczaruje. ;)
 • @Beatrycze
  "To się minister Sikorski rozczaruje. ;)"

  Sikorski, to zwykły tchórz, mielący językiem i dlatego się nie rozczaruje. Ma pretekst, by się usprawiedliwić, dlaczego bał się - mimo buńczucznych zapowiedzi - kogokolwiek, kto go krytykował, pozwać do sądu ... A tak naprawdę, to po prostu wiedział, że przegra.

  Pozdrawiam
 • To ciekawe, ba ja zamieściłem to:
  W Rzepie czytam. że piotrowski aktywny w pisaniu do bezbożnego pisemka. Nie można liczyć na sprawiedliwość instytucjonalną, Więc ja się pytam
  czy ktoś zna adres tego bandyty,,,
  Trzeba go ukarać tak samo, jak on zrobił z ks. Jerzym, Kilka uderzeń pałką powinno wystarczyć,

  I w ciągu godziny artykuł zniknął z kolumn portalu.
 • @Autor
  No to było już od razu wiadomo tylko chcieli ludziom gęby pozatykać
  http://vrota.pl/category/Link-Room/
 • Za niedługo wszystkie blogi w Polsce będą cenzurowane prewencyjnie a wszystkie inne poza polską zablokowane
  (w tym strony z proxy.org i serwery TOR) Na razie jeszcze freenet to domena zboczeńców, ale już niedługo będziemy dzięki tym, co teraz utrzymują tę sieć przy życiu, mogli korzystać z wolnego bloga?
 • @Marek Długosz
  To będzie gorzej niż w Chinach, bo jak czytam w Wikipedii, tam Tor nie jest blokowany.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Cenzura_Internetu_w_Chi%C5%84skiej_Republice_Ludowej

  Mnie się wydaje, że to nie przejdzie. Pzdr
 • @leoparda
  Miejmy nadzieję.

  Cały czas żyjemy w jakiejś miękkiej formie zamordyzmu. Ciągle u władzy są ludzie, którzy albo jeszcze mają jakieś poczucie przyzwoitości albo zwyczajnie się boją wolnych mediów i dlatego starają się zachowywać pozory.

  No i teraz pytanie - jeżeli ze strachu - to nas zakneblują. Jeżeli z przyzwoitości - to nie.

  Tor można kontrolować. Każdy może założyć węzeł TORa a zwłaszcza rząd i kontrolować wszystko, co z niego wychodzi na świat. W ten sposób jeden haker dostał do ręki tajną korespondencję ambasad kilku krajów.

  Lista komputerów, które są węzłami jest jawna i można ruch do/od nich zablokować, jeżeli ma się możliwość narzucenia operatorom internetowym czarnej listy adresów IP.

  Freenet działa inaczej.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY