Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
266 postów 42 komentarze

Forum kolejowe

infokolej - Nie boimy się kontrowersyjnych tematów!

Pociąg nie dla młodych

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jest w Polsce kategoria pociągu, w której młode osoby nie są zbyt pożądane. To EuroCity.

Odkąd istnieją w Polsce pociągi kategorii EuroCity (międzynarodowe ekspresy uruchamiane przez PKP Intercity), młode osoby nie mają w nich uprawnień do skorzystania z ustawowej ulgi szkolnej lub studenckiej. Na pocieszenie mogły dotąd korzystać w nich z ulgi handlowej MAX-26 (uprawnione wszystkie osoby do ukończenia 26 roku życia na podstawie dokumentu ze zdjęciem zawierającego datę urodzenia). Od początku istnienia dawała ona 33% zniżki, od dwóch lat jedynie 26%. Nie zmieniało to faktu, że dla młodych osób lepsza była taka zniżka niż żadna.

I stało się. Od 1 stycznia 2013 roku zniżka MAX-26 uległa likwidacji (mówiąc ściślej – nie przewidziano jej w Cenniku PKP Intercity na 2013 rok). Odtąd wszelkie zdrowe młode osoby na przejazd pociągiem EuroCity zobowiązane są nabyć bilet normalny. Na pocieszenie możemy dodać, że kto kupi go co najmniej 7 dni przed wyjazdem, zyska jedynie ok. 10-procentową zniżkę z oferty „Wcześniej”. Marne to pocieszenie, gdyż – jak pokażemy w tabelce pod zamieszczonym artykułem – bilet normalny z oferty „Wcześniej” będzie i tak droższy (nawet o kilkadziesiąt procent) w stosunku do ceny wg oferty MAX-26.

Czym różnią się pociągi EuroCity (EC) od najwyższej kategorii spośród krajowych pociągów, tj. Express InterCity (EIC), że młode osoby muszą w nich płacić za przejazd kwotę niemal równą lub większą niż bilet normalny na EIC?

Pociągi obu kategorii mają praktycznie taki sam czas przejazdu (różnica wynosi średnio +/- kilka minut). Standard wagonów w EuroCity jest w najlepszym wypadku taki sam, a w pozostałych gorszy od wagonów EIC (co do zasady w wagonach przedziałowych ośmiu kursujących w dobie pociągów EC Berlin-Warszawa-Express i w wagonach bezprzedziałowych pociągu EC Wawel przy fotelach nie ma gniazdek elektrycznych). W EuroCity nie otrzymamy także bezpłatnego poczęstunku w cenie biletu. A jeśli na przejazd wybierzemy EC Wawel – nie znajdziemy tam również wagonu gastronomicznego.

Jeśli osoby do 26. roku życia zamierzają podróżować pociągiem EuroCity w komunikacji międzynarodowej, to jedynie przez wielki przypadek, łut szczęścia lub nadzwyczajną uprzejmość kasjerki (niepotrzebne skreślić) mogą dowiedzieć się, że przysługuje im tańszy bilet wg taryfy „Młodzież”. Informacji o niej nie znajdziemy na stronie przewoźnika na tyle łatwo jak w przypadku innych ofert promocyjnych. Dociekliwi mogą na nią trafić obecnie tylko wtedy, gdy wejdą w zakładkę „Warunków taryfowych dla pociągów BWE/BGE” i zaczną przeglądać 41-stronicowy dokument z przepisami (podzielony na – sic! - 14 plików PDF). Dopiero z punktu 10 ust. 1 opublikowanych tam warunków można dowiedzieć się, że osobom w wieku 12-26 lat przysługuje 25-procentowa zniżka. Wskutek nieznajomości tej oferty, mnóstwo młodych osób na zagraniczne podróże wybiera innych, tańszych przewoźników.

* o ile ulg ustawowych w EC nie mają zdrowe młode osoby, o tyle podstawie ulgi ustawowej mogą w nich jechać np. dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem (78%).

** w przypadku pociągów EC powracających z zagranicy miejscówka stanowi równowartość 3 lub 4 euro wg kolejowego kursu walut (4 euro dla pociągów EC BWE/BGE). Wg stanu na dzień tworzenia artykułu (27.12.2012) miejscówka na EC BWE/BGE wyniesie aż 16,64 zł) wskutek czego przejazd pociągiem EC będzie droższy od EIC.

Problem dotyczący tej kategorii pociągów nie jest bagatelny. W rozkładzie jazdy 2012/13 przez Polskę kursuje 18 pociągów EuroCity, w większości na trasach objętych największymi potokami pasażerskimi w kraju.

Prezesowi PKP SA Jackowi Karnowskiemu, inaugurującemu niedawną kampanię „PKP – Twoja kolej”, młode osoby mogą teraz z wdzięcznością krzyknąć: „Panie Prezesie, to Twoja, nie nasza kolej”.

Źródło: KolejoweAbsurdy.pl

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY