Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
266 postów 42 komentarze

Forum kolejowe

infokolej - Nie boimy się kontrowersyjnych tematów!

„Złoty pociąg”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W pierwszych dniach września 1939 roku opuścił Warszawę transport złota z Narodowego Banku Polskiego wartości prawie 90 mln dolarów. Kolumna samochodowa podąża przez Lublin do Rumunii...

W Bukareszcie premier Calinescu, wbrew naciskom i groźbom hitlerowców, zgadza się na przejazd transportu ze złotem przez Rumunię. Dla zmylenia wroga złoto zostaje przeładowane do jednego z dwóch identycznych pociągów. Po dramatycznej walce z dywersantami fortel się udaje. Ładunek dociera do portu w Konstancy, gdzie czeka już angielski okręt.

„Złoty pociąg” – film fabularny produkcji polsko-rumuńskiej z 1986 roku.

Napisy końcowe wyjaśniają, że premier Rumunii Calinescu został pod koniec września 1939 roku zamordowany przez komandosów z Żelaznej Gwardii wyszkolonych w Berlinie.

ZWIASTUN FILMU

CZĘŚĆ I

CZĘŚĆ II

KOMENTARZE

 • Bardzo dobry temat. Finanse polskie. Właśnie? Ile kto da mi i moim kolegom na dziełalność?
  To jest pytanie fundamentalne. Dotychczas finansowaliśmy swoje działanie sami, z małych kwot prywatnych. Co będzie dalej? Napadniemy na cudze, czy zwiększymy ilość osób uczciwie nas wspierających?
 • akiego "szczęścia" nie mieli Hiszpanie gdy gen Świrczewski Walter przegral wojnę
  (najprawdopodobniej na rozkaz KOMINTERNU LUB sTALINA gdyż dysponowal 600 czolgami uzbrojonymi w armaty przeciw czolgom Musoliniego i Hitlera uzbrojonym jedynie w ckmy) i 900 ton hiszpańskiego zlota pojechalo do ZSRR jako jedynego osrodka godnego realizowania Protokolow Mędrcow Syjonu. Wi,ększość "republikanow , ktorzy pojechali so ZSRR podbnie jak zloto zginęla w stalinowskich czystkach (poza Świerczeskim)
 • @
  "całe polskie złoto po wędrówce przez trzy kontynenty wróciło do kraju."
  =================

  CAŁE? Czyżby? I czy poszło na rozsądne cele odbudowy niestety podbitej przez sowietów Polski, czy użyto go do budowy przemysłu na bazie zachodnich dostaw, zakup licencji, fabryk? Ile zgarnęli dla siebie komuniści, żydostwo i wprost Moskwa? Jednak pytanie jest inne, ile zostało zagranicą na przeróżne "koszta", tzn ile nam "alianci" po prostu UKRADLI.

  Co płynęło w ładowniach niszczycieli które czmychnęły tajnie do Wielkiej Brytanii przed 1 września? Jest tyle pytań, a odpowiedzi bywają zwykle nie całkiem wiarygodnymi powielanymi poprawnymi mitami.
 • @telewidzacy 18:36:29
  Ponieważ tematem jest mój film, pozwolę sobie powiedzieć, iż nigdzie w tym filmie nie ma sugestii, iż całe złoto wróciło do kraju. Film ukazuje tylko pierwszy etap jego wędrówki po świecie. Kończy się odpłynięciem statku z ładunkiem z portu rumuńskiego Constanza, za co życiem zapłacił, jak i przedtem za uratowanie skarbów wawelskich oraz pomoc w przerzutach wojska do Francji, bardzo propolski prenier Armand Calinescu. 8 ton złota przechowała Rumunia, która w całości ten depozyt zwróciła po wojnie.Kanada nie zwróciła ani grama. Część złota stała się własnością polskiego rządu na obczyźnie, i została przeznaczona na utrzymanie rządu i polskiej dyplomacji, część została przeznaczona na uzbrojenie armii na zachodzie.Część przywiózł do Polski gen Tatar i ta ulotniła się w niewiadomy sposób. Bohdan Poręba.
 • @Eugeniusz Sendecki 18:28:14
  Witam,skoro zlotko z polski wyjechało
  To jest jeszcze w panu nadzieja,że z camerka cos pan znajdzie
  Choć do Rumuni troche daleko,ale.....redaktorzy maj ponoć nosaa
  Serdecznie pozdrawiam i życzę .....kręcenia lodów
  Trzeba jakoś żyć

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY